25

Sep
0

The results of day 1

The first day of the World Logging Chamionship 2010 in Zagreb, Croatia was a hectic and exciting day. Some delays in the Tree felling discipline, otherwise everything worked out fine. Thank you IALC, who is in charge of the whole event! The nice people from this organization also just helped us to get the results from the Friday's competition. Thank you again!

Here is the results so far. But please keep in mind that the participants have performed different amount of disciplines, making the scores hard to compare. But the scores from each discipline say a whole lot. We will keep you updated on what will happen today!

All events
Rank, name, nation, startnumber, score so far, chainsaw

1. Ole Kjaer Denmark 30-1 0 1152 JONSERED W 2071
2. Romas Balciunas Lithuania 29-1 0 1124 HUSQVARNA 576 XP
3. Gintaras Karpavicius Lithuania 29-2 0 1099 HUSQVARNA 576 XP
4. Povilas Penkaits Lithuania 29-3 0 1070 HUSQVARNA 372 XP
5. Jacob Vibe Denmark 30-3 -20 1036 HUSQVARNA 575 XP
6. Per Mortensen Denmark 30-2 -120 795 HUSQVARNA 371 XPG
7. Jean Michel Pettqueux France 11-3 0 659 HUSQVARNA 576 XP
8. Dragan Beretć Serbia 12-2 0 659 STIHL MS 460
9. Dragan Dobenko Croata 2 01-1 0 656 STIHL MS 460
10. Lars Strandell Sweden 13-3 0 651 HUSQVARNA 576 XP
11. Tomas Kvasnicak Slovakia 31-2 0 644 STIHL MS 460
12. Francois Piete Belgium 02-3 0 643 STIHL MS 640
13. Styrbjörn Kindströmer Sweden 13-1 -20 639 JONSERED CS 2171
14. Domine Krese Slovenia 09-2 0 637 HUSQVARNA 576 XP
15. Boštjan Pavšič Slovenia 09-3 0 633 HUSQVARNA 576 XP
16. Siniša Varga Croata 2 01-3 0 631 STIHL MS 460
17. Yohann Caparros France 11-1 0 630 HUSQVARNA 575 XP
18. Claude Wagener Luxembourg 03-3 0 630 HUSQVARNA 372 XP
19. Milan Žujić Serbia 12-3 0 628 STIHL MS 460
20. Jaroslav Kukuc Slovakia 31-1 0 623 STIHL MS 460
21. Viktar Zaremba Belarus 14-3 0 622 STIHL MS 460
22. Yury Nestsiarovich Belarus 14-2 0 621 STIHL MS 460
23. David Dauphin France 11-2 0 621 STIHL MS 440
24. Hubert Peters Netherlands 08-3 0 619 STIHL MS 460
25. Andre Kreins Luxembourg 03-1 0 615 STIHL MS 460
26. Andres Saxholm Sweden 13-2 0 615 HUSQVARNA 372 XP
27. Martn Meijer Netherlands 08-2 0 612 STIHL MS 660
28. David Bergen Belgium 02-1 0 612 HUSQVARNA 576 XP
29. Arjan Essenstam Netherlands 08-1 0 608 HUSQVARNA 576 XP
30. Robert Čuk Slovenia 09-1 0 598 HUSQVARNA 576 XP
31. Mitsugi Akita Japan 10-1 -20 593 HUSQVARNA 576 XP
32. Valery Durovitch Belarus 14-1 0 592 STIHL MS 460
33. Tomohiro Maeda Japan 10-3 0 578 HUSQVARNA 576 XP
34. Francois Lambregts Belgium 02-2 0 568 STIHL MS 460
35. Ante Kaurin Croata 2 01-2 0 568 STIHL MS 460
36. Senad Bećirović Serbia 12-1 0 567 STIHL MS 460
37. Thomas Wickert Germany 16-3 0 558 STIHL MS 460
38. Gerhard Briechle Germany 16-1 0 556 STIHL MS 460
39. Hannes Herzog Austria 17-2 0 555 STIHL MS 460
40. Aleksandr Sokolov Russian Federaton 15-3 0 553 HUSQVARNA 576 XP
41. Florian Isler Switzerland 22-3 0 551 STIHL MS 460
42. Marco Trabert Germany 16-2 0 550 STIHL MS 460
43. Benjamin Greber Austria 17-1 0 550 STIHL MS 440
44. Aleksandr Mallat Russian Federaton 15-1 0 537 HUSQVARNA 576 XP
45. Recher Baltz Switzerland 22-1 -20 532 STIHL MS 440
46. Ilya Shvetsov Russian Federaton 15-2 0 530 HUSQVARNA 576 XP
47. Gats Brencis Latvia 27-1 0 530 HUSQVARNA 372 XP
48. Jukka Perämäki Finland 26-3 0 526 HUSQVARNA 576 XP
49. Daniel Gautschi Switzerland 22-2 0 526 STIHL MS 440
50. Vesa Kurki Finland 26-1 -20 522 JONSERED W 2071
51. Jon Erik Solberg Norway 28-3 -20 516 STIHL MS 460
52. Richard Petersen Norway 28-2 0 515 STIHL MS 460
53. Edmunds Krišāns Latvia 27-2 0 503 JONSERED W 2071
54. Richard Elliot United Kingdom 24-1 0 503 JONSERED W 2071
55. Mauri Marjomaa Finland 26-2 0 502 DOLMAR PS 7900
56. Jacek Stochnialek Poland 21-2 0 498 DOLMAR PS 7900
57. Alun Jones United Kingdom 24-2 0 497 HUSQVARNA 372 XP
58. Jiri Herzog Czech Republic 23-2 0 497 DOLMAR PS 7900
59. Ole Ludvig Gjøby Norway 28-1 0 496 JONSERED CS 2171
60. Anatolijs Selivanovs Latvia 27-3 -20 491 JONSERED W 2071
61. Jiri Vorlicek Czech Republic 23-3 -20 485 HUSQVARNA 372 XP
62. Hitoshi Keta Japan 10-2 -40 474 HUSQVARNA 576 XP
63. Tomasz Kowol Poland 21-1 0 470 MAKITA DCS 7901
64. Elesban Witng Ecuador 07-3 -20 470 HUSQVARNA 372 XP
65. Dewi Willims United Kingdom 24-3 0 466 HUSQVARNA 576 XP
66. Kamil Szarmach Poland 21-3 0 465 MAKITA DCS 7901
67. Oleksandr Kostyushko Ukraine 20-3 0 464 HUSQVARNA 372 XP
68. Jiri Andel Czech Republic 23-1 0 442 DOLMAR PS 7900
69. Francesc Masagué Spain 25-3 0 416 JONSERED CS 2171
70. Miguel Casas Spain 25-1 0 380 JONSERED CS 2171
71. Edison Angulo Ecuador 07-1 -60 339 HUSQVARNA 372 XP
72. Kleber Franco Ecuador 07-2 -80 310 HUSQVARNA 372 XP
73. Francesc Villarubias Spain 25-2 -70 240 JONSERED CS 2171

 

Here is top 5 in the disciplines so far:

Tree Felling
1. Jean Michel Pettqueux France 11-3 0 02:19,00 659 HUSQVARNA 576 XP
2. Dragan Beretć Serbia 12-2 0 02:36,00 659 STIHL MS 460
3. Dragan Dobenko Croata 2 01-1 0 02:37,00 656 STIHL MS 460
4. Lars Strandell Sweden 13-3 0 02:29,00 651 HUSQVARNA 576 XP
5. Tomas Kvasnicak Slovakia 31-2 0 02:53,00 644 STIHL MS 460

Fitting another chain
1. Gerhard Briechle Germany 16-1 0 00:08,93 138 STIHL MS 460
2. Hannes Herzog Austria 17-2 0 00:09,69 134 STIHL MS 460
3. Aleksandr Sokolov Russian Federaton 15-3 0 00:10,22 132 HUSQVARNA 576 XP
4. Thomas Wickert Germany 16-3 0 00:10,46 132 STIHL MS 460
5. Benjamin Greber Austria 17-1 0 00:10,81 130 STIHL MS 440

Bucking with combined cuts
1. Vesa Kurki Finland 26-1 0 00:25,00 197 JONSERED W 2071
2. Thomas Wickert Germany 16-3 0 00:31,00 196 STIHL MS 460
3. Gats Brencis Latvia 27-1 0 00:31,00 191 HUSQVARNA 372 XP
4. Recher Baltz Switzerland 22-1 0 00:23,00 190 STIHL MS 440
5. Ole Ludvig Gjøby Norway 28-1 0 00:25,00 190 JONSERED CS 2171

Precision bucking
1. Ole Kjaer Denmark 30-1 0 00:22,45 251 JONSERED W 2071
2. Hannes Herzog Austria 17-2 0 00:26,14 242 STIHL MS 460
3. Gerhard Briechle Germany 16-1 0 00:26,62 242 STIHL MS 460
4. Benjamin Greber Austria 17-1 0 00:29,14 241 STIHL MS 440
5. Marco Trabert Germany 16-2 0 00:22,83 239 STIHL MS 460

 

And finally, here's the U24 results so far:

1. Lasse Kjaer Denmark 30-4 0 1158 JONSERED W 2071
2. Gediminas Stasiunas Lithuania 29-4 0 793 HUSQVARNA 576 XP
3. Andrej Oblak Slovenia 09-4 0 634 STIHL MS 440
4. Hilco Kragt Netherlands 08-4 0 630 STIHL MS 460
5. Maksim Pryshchyk Belarus 14-4 0 609 STIHL MS 460
6. Kim Speidel Luxembourg 03-4 0 609 STIHL MS 460
7. Davor Ivanković Croata 2 01-4 0 598 STIHL MS 460
8. Marko Nešković Serbia 12-4 0 598 STIHL MS 460
9. Camille Nollet France 11-4 0 576 STIHL MS 440
10. Ole Harald L. Kveseth Norway 28-4 0 569 STIHL MS 460
11. Lerch Orlando Switzerland 22-4 0 551 STIHL MS 460
12. Hiroki Shirakawa Japan 10-4 0 530 HUSQVARNA 576 XP
13. Florian Huster Germany 16-4 0 515 HUSQVARNA 372 XP
14. Vladimir Dashugin Russian Federaton 15-4 0 512 HUSQVARNA 576 XP
15. Marin Rousal Czech Republic 23-4 0 489 SOLO 671
16. Mārtņš Ķepīts Latvia 27-4 -20 478 HUSQVARNA 575 XP
17. Joni Toivio Finland 26-4 0 466 HUSQVARNA 372 XP
18. Josh Russell United Kingdom 24-4 0 452 HUSQVARNA 372 XP
19. Gerd Sneijers Belgium 02-4 0 445 HUSQVARNA 576 XP
20. Adam Dobrenko Poland 21-4 0 440 HUSQVARNA 576 XP
21. Jordi Anglada Spain 25-4 0 396 JONSERED CS 2171
22. Taras Ocheretyuk Ukraine 20-4 0 352 MOTOR SICH

Comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.

""

   Follow us

   Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Flickr Follow us in YouTube

Recent Tweets